A tiramisu egy olasz desszert, amely az eredeti recept szerint babapiskótát, tojássárgáját, feketekávét, mascarpone sajtot, cukrot, és kakaóport tartalmazott. A tirami sù egy olasz kifejezés, melynek jelentése: dobj fel. Ez a két szó a koffeintartalmú összetevőkre utal, melyek a presszókávé és a kakaó. Az eredeti tiramisu recept nem tartalmaz tojásfehérjét vagy alkoholt.
Története
1969 decemberében a Veneto tartománybeli Trevisóban, Ado Campeol (1928–2021) a Le Beccehrie étterem tulajdonosa, feleségével és Alba di Pillo séffel készítette el az első tiramisut. 1972-ben jelent meg az étterem étlapján először.
A tiramisu recept hozzávalói
- 36db babapiskóta
- 250g mascarpone
- 30g porcukor
- 3db tojás
- 2dl kávé
- kakaópor
- egy kis rum
A tiramisu elkészítése
A tiramisu elkészítéséhez tegyük egy nagy keverőtálba a mascarponét, majd adjuk hozzá a tojások sárgáját és a porcukrot. A tojásfehérjéket verjük kemény habbá a robotgép segítségével és finom mozdulatokkal keverjük a mascarponéhoz.
Töltsük a kávét egy mélytányérba, és keverjük bele a rumot, majd a babapiskótákat forgassuk meg benne gyors mozdulatokkal. Ügyeljünk rá, hogy a babapiskóták ne ázzanak el.
Egy kb. 6 cm oldalmagasságú tálba tegyük szorosan egymás mellé a megmártott piskóták felét. Kenjük rá az elkészült krém felét, majd terítsük be egy újabb réteg kávéba áztatott babapiskótával, és tegyük rá a krém másik felét.
Helyezzük egy éjszakára a hűtőszekrénybe, hogy összeérjenek az ízek. A tálalás előtt szórjuk meg kakaóporral.
Tiramisu recept variációk
Az eredeti tiramisu recept szerint a sütemény formája kerek, bár a kekszek formája lehetővé teszi a téglalap vagy négyzet alakú tepsi használatát is. Gyakran azonban kerek üvegekbe készítik, amelyeken a különböző rétegek, vagy piramisok láthatók. A modern változatokhoz hozzáadható tejszínhab vagy tojáshab, vagy mindkettő, mascarpone krémmel kombinálva. Ettől a sütemény könnyebb, vastagabb és habos lesz. A leggyakoribb alkoholos változások közé tartozik a Marsala bor hozzáadása. A süteményt általában hidegen fogyasztják.
Egy másik változat szerint a krémet sterilizálásra melegített tojással készítik el. Az idő múlásával az összetevők egy részének (főként a kávé helyett), számos változata jelent meg, mint például a tiramisu csokoládéval, amarettóval, bogyós gyümölcsökkel, citrommal, eperrel, ananásszal, joghurttal, banánnal, málnával, vagy éppen kókuszdióval. Ezek azonban nem tekinthetők valódi tiramisunak, mivel ezek a változatok csak a tiramisu réteges jellemzőit osztják meg; ezek a példák jobban hasonlítanak az apróságok változataira.
A tiramisunak számos változata létezik. Egyes szakácsok más süteményeket vagy édes, élesztős kenyereket, például panettone-t használnak a ladyfingers helyett. A különböző olaszországi régiókban élő pékek gyakran vitatják más típusú sütemények, például a pavesini felhasználásának használatát és szerkezeti tulajdonságait a receptben. Más sajtkeverékeket is használnak, egyesek nyers tojást tartalmaznak, mások pedig egyáltalán nem tartalmaznak tojást. Egyes tiramisu recept szerint marsala bor is hozzáadható, de a kávéban és a sajtkeverékben is gyakran helyettesítik más italokkal, például sötét rummal, madeirai borral, portóival, pálinkával, Malibuval, ill.Ír tejszín és különösen kávé ízű likőrökkel. Az Amaretto likőröket, például a Disaronno-t is gyakran használják a tiramisu ízének fokozására.
A tiramisu hasonlít más desszertekhez, különösen a Charlotte-hoz, néhány változatban egy bajor krémből áll, amelyet ujjak koronája vesz körül, és édes krém borítja; a torinói torta, amely rosolioba és alchermesbe áztatott babapiskótából áll, vajból, tojássárgájából, cukorból, tejből és étcsokoládéból készült kenéssel, amely hasonló összetételű ladyfingers és tojássárgája. A bajor nyelven vajat és rosoliót is használnak, de nem mascarpone krémet vagy kávét.